Hogyan befolyásolja a testmozgás az immunitást?

Hogyan befolyásolja a testmozgás az immunitást?

Hogyan befolyásolja a testmozgás az immunitást?

A rendszeres, alacsony közepes intenzitású testmozgásról kimutatták, hogy véd egyes betegségek ellen, különösen a felső légutakat érintő (pl. vírusos megfázás) megbetegedésektől.

Hogyan növeli a testmozgás az immunitást?
A legtöbb kutatás, mely a testmozgás és az immunrendszer közötti összefüggést vizsgálta, a megfázással kapcsolatos. A kutatások jelentős része alátámasztja, hogy a rendszeres, alacsony közepes intenzitású testmozgás erősíti az immunrendszert.

Számos tanulmány számolt be arról, hogy a sportolóknál, illetve hobbisportolóknál ritkábban fordult elő megfázás.

A testmozgás fokozza a makrofágok termelését. A makrofágok azok a sejtek, melyek megtámadják a felső légúti megbetegedéseket kiváltó kórokozókat. A legújabb kutatások azt mutatják, hogy valós fiziológiai változások mennek végbe az immunrendszerben, mikor valaki testmozgást végez. Ilyenkor az immunitást segítő sejtek gyorsabban keringenek a véráramban, és képesek a vírusokat és baktériumokat is elpusztítani. A testedzés után pár órán belül a szervezet visszaáll a megszokott, számára normális ritmusra, ám kutatások szerint rendszeres testmozgással ez az immunserkentő időszak kitolható.

Egyesek szerint a testmozgás okozta ideiglenes hőmérséklet emelkedés gátolhatja a baktériumok szaporodását. Ez a folyamat teszi lehetővé, hogy a szervezet sokkal hatékonyabban küzdje le a fertőzéseket. Emellett a testedzés lassítja a stresszhez köthető hormonok kibocsátását, ami azért is fontos, mert a stressz növeli a megbetegedések valószínűségét.

Hír kategóriák
Órarend 2020
  09:30 16:30 17:00 17:45 18:00 18:30 18:45
Hétfő Gyerek Zumba Zumba
Kedd Aikido Aikido-Battodo
Szerda Zumba
Csütörtök Orosz Balett Aikido
Péntek
Szombat
Vasárnap